آموزش رانندگي

آموزش حركت با دنده عقب  كليك كنيد


آزمون شهري كليك كنيد


آموزش پارك دوبل كليك كنيد


بهترين حالت گرفتن فرمان كليك كنيد


آموزش پارك كنار جدول كليك كنيد


فيلم آموزش مهارت هاي رانندگي كليك كنيد


آموزش پارك دوبل كليك كنيد


آموزش دور زدن دو فرمانه و يك فرمانه كليك كنيد

 

آموزش رانندگی کلیک کنید


آموزش رانندگی تصویری کلیک کنید

 
آموزش رانندگی مخصوص بانوان کلیک کنید


آموزش پارك كنار جدول كليك كنيد

پارك  كنار جدول

رانندگان براي سوار يا پياده كردن مسافر و يا پارك كردن در لاين توقف، خودرو را بايستي در فاصله معيني از كنار جدول پارك كرد.

قانون فاصله پارك خودرو با كناره جدول را ميان 30 تا 45 سانتي‌متر تعيين كرده است. در پارك خودرو چون چرخ سمت راست ديده نمي‌شود ، بنابراين مي‌توان وسط شيشه بزرگ جلو و پايه برف پاكن و چشمه آبپاش روي موتور را مبناي داخلي چرخ راست خودرو قرار داد.

چگونگي : براي اينكه چشم راننده با كاربرد پايخ برف پاكن و چشمه آبپاش آشنا گردد. در خيابان كم رفت و آمد كه خط كشي لاين بندي دارد رفته و كنار خط مقطع لاين اول با پايه برف پاكن و يا چشمه آب پاش در يك خط قرار گرفته و اين تمرين براي 10 دقيقه با سرعت كم انجام مي‌شود.

پس از انجام تمرين و آشنا شدن چشم با پايه برف پاكن و چشمه آب پاش و منطبق كردن آن با كناره خط سفيد مقطع و هماهنگي لازم چشم با دست و فرمان به سراغ كنار جدول و خط پارك سفيد ممتد كنار جدول بايد رفت.

قانون براي زيبايي خيابان و ديد خوب در شب و همچنين براي پارك كنار جدول اقدام به كشيدن خط پارك نموده است و فاصله آن تا لبه آسفالت (برخورد آسفالت و جدول ) 30 سانتي‌متر و پهناي خط پارك 15 سانتي‌متر مي‌باشد.

در جاهايي كه جدول بلند مي‌باشد بايستي پارك را 45 سانتي‌متر فاصله دهيم و در خيابان‌هايي كه عرض آن‌ها كم و پر رفت و آمد است  و در ضمن خط پارك هم ندارد از پارك 30 سانتي‌متر فاصله استفاده مي‌شود. به اين نوع پارك كردن پارك منطبق گفته مي‌شود.

 قانون پارك كنار جدول

 ابتدا راهنماي سمت راست زده مي‌شود و سپس آينه وسط و بغل سمت راست كنترل مي‌گردد و سر راننده كمي به سمت راست برگردانده مي‌شود تا نقطه كور آينده ديده شود و در صورتي كه خطري نبود با سرعت كم و به شكل اريب خودرو به انتهاي سمت راست آورده و پايه برف پاكن و يا چشمه اب پاش را با پايين جدول 30 تا 45 سانتي‌متر فاصله داده و زماني كه خودرو صاف شد خودرو نگه داشته مي‌شود.

چگونه صاف پارك شدن خودرو در پارك كنار جدول

به رورش مي‌توان نسبت به صاف كردن خودرو و دانستن آن اقدام كرد.

 روش اول: در اين روش به انتهاي لاين توجه كرده و مطابق با آن خودرو پارك مي‌گردد. هنگامي كه روبه جلو به انتهاي لاين توقف نگاه شود و آنرا با عرض جلوي درب موتور خودرو مي‌سنجيم بايستي با انتهاي لاين موازي باشد.

روش دوم: بايستي  براي پارك لبه جلوي درب موتور را طوري قرار دهيم كه با جدول سمت راست خيابان زاويه 90 درجه را تشكيل دهد.

چگونگي خروج از پارك و رعايت حق تقدم

براي بيرون آمدن از پارك ابتدا راهنماي سمت چپ زده مي‌شود، چنانچه تا 30 متر جلوتر از خودرو در لاين توقف خودرو يا مانع ديگري نبود آينه سمت چپ كنترل مي‌گردد و به سمت چپ با برگرداندن سر نقاط كور آينه را كنترل مي‌نماييم و در همان لاين به صورت اريب وارد لاين حركت مي‌شويم.

چنانچه در جلوي ما تا حدود 30 متري مانع يا خودرويي باشد بايستي به صورت پله‌اي وارد لاين حركت شويم.ابتدا راهنماي سمت چپ زده مي‌شود و به آينه وسط و چپ نگاه مي‌كنيم و با گرداندن سر نقاط كور آينه در سمت چپ را پوشش مي‌دهيم، در صورت نبود خطر خودرو را به حالت 30 درجه كج كرده مي‌ايستيم (سر گلگير سمت راست خودرو به پلاك يا وسط خودرو جلويي برسد) دوباره سر به سمت چپ گردانده شده نگاه مي‌كنيم سپس با احتياط به صورت لاك‌پشتي وارد لاين حركت شده و فرمان صاف مي‌شود.

پارك 45 -30  سانت كنار جدول ( سريع )

در جاهايي كه كنار جدول خط‌كشي ندارد مي‌توان از روش پارك سريع استفاده كرد.

پارك كنار جدول

براي هنگامي كه مي‌خواهيم از لاين حركت به لاين توقف رفته و پارك خودرو انجام شود ابتدا راهنماي سمت راست زده مي‌شود. سرعت خودرو كم مي‌گردد. آينه وسط سمت راست نگاه مي‌گردد. براي پوشش نقاط كور آينه سر راننده به سمت راست چرخانده مي‌شود. پس از اطمينان از عدم وجود خطر فرمان كمي به سمت لاين توقف چرخانده مي‌شود و خودرو به  صورت اريب و با زاويه 45 درجه به سمت لاين توقف هدايت مي‌شود و بايستي گاز قطع و لمس ترمز انجام شود. زماني كه پايه برف پاكن و چشمه آب پاش از ديد راننده به لبه آسفالت ( برخورد آسفالت و جدول ) رسيدن فرمان به چپ و خودرو صاف مي‌گردد.

پارك كنار جدول به كمك سر گلگير سمت راست

با رعايت تمامي نكات ايمني مانند راهنماي سمت راست و نگاه كردن به آينه‌هاي وسط و راست و پوشش دادن نقاط كور آينه حركت به شكل اريب به سمت جدول انجام مي‌گردد و زماني كه نوك گلگير سمت راست مماس با كناره جدول منطبق گرديد پارك 45-30 انجام گرديده و پس از صاف شدن خودرو توقف مي‌گردد.

جاهايي كه نبايست اقدام به پارك كردن خودرو نمود

1-هر جا كه پارك كردن و توقف كردن خودرو در آن توسط تابلوهايي ممنوع شده باشد.

2-ايستگاه‌هاي اتوبوس ، تاكسي و …

3-حداقل 15 متر قبل و بعد از تقاطع‌ها كه به آن حريم تقاطع گفته مي‌شود .

4-درون ميدان‌ها

5-روبروي پل منازل و ساختمان‌ها

6-درون تونل‌ها

7-روي پل‌ها

8-روي خط‌كشي عابرين پياده

9-زير پل‌ها و ديگر مواردي كه در ماده 163 قانون راهنمايي و رانندگي مشخص گرديده است.

حالت چر‌خ‌ها هنگام پارك كردن خودرو در سرازيري و سربالايي:

حالت چرخ‌هاي جلو در سرازيري

در سرازيري‌ها بهتر است حالت چرخ‌هاي جلو به سمت راست به مت جدول باشد پس از بالا كشيدن ترمز دستي و خاموش كردن خودرو دسته دنده را درون دنده سنگين گذاشته مي‌شود.

حالت چرخ‌هاي جلو در سربالايي

در سربالايي كه كناره راه جدول ندارد؛ بهتر است حالت چرخ‌ها به سمت راست خودرو باشد پس از بالاكشيدن ترمز دستي و خاموش كردن دسته دنده در سنگين قرار داده مي‌شود .

پارك كردن در سربالايي كه كناره راه جدول دارد:

بهتر است حالت چرخ‌ها به سمت چپ خودرو باشد پس از بالا كشيدن ترمز دستي و خاموش كردن دسته دنده درون دنده سنگين قرار داده مي‌شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۱:۱۵:۲۹ توسط:آموزش رانندگي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :